13 Mayıs 2014 tarihinde Bosna Hersek'in kuzeydoğu bölgelerini ve yaklaşık 1 milyon insanı etkileyen sel felaketinde 80 kişi hayatını kaybetmiş, 200 kişinin üzerinde kayıp ve milyar dolarlarca maddi hasar meydana gelmişti.İzmir Balkan Boşnak Kültürü Dostluk Yardımlaşma Dayanışma Derneği, bu sel felaketinin ardından, bölgedeen çok etkilenen çocuklar için yardım projeleri geliştirmeye başladı.

Kaymakamlığımız iş birliği ile hazırlanan projelerden "Acılar Ata Topraklarında Paylaşılıyor" projesi ile 40 koli toplanan yeni çocuk kıyafetleri, Bosna Hersek'te Zavodovici ve Kalesija ilçelerinde, 9 - 10 Temmuz 2014 tarihlerinde ihtiyaç sahiplerine teslim edilmişti. 13 - 15 Şubat 2015 tarihlerinde,Kaymakamımız Dr. Kadri CANAN'ın da katılacağı bir ziyaret ile"Sel ile Giden Umutlar, Bilgi ile Yeşerecek" projesi kapsamında Bosna Hersek'de bilgisayar sınıfları kurulacağının müjdesi verildi.

Proje kapsamında toplanan 51 bilgisayar ve 3 yazıcı,Bosna Hersek'in Zaidoviçi, Kalasiye ve Srebrenitsa şehirlerinde belirlenen 3 okulda, 17'şer bilgisayar ve bir yazıcıdan oluşan bilgisayar sınıfları oluşturulacak.