NÜFUS DURUMU
İlçemiz nüfusu toplamda 438.549 olup, ilçemizin iş ve sosyal konumu itibari ile gündüz hareketli nüfus da dahil 1.000.000 civarında olmaktadır.

Bornova Atatürk Mahallesi varyantı ile Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesinin kesiştiği noktada, çevreyolu üzerinde yapılan köprülü kavşağın projelendirmesi Bornova-Karşıyaka çevreyolu giriş ve çıkışını çözümleyecek nitelikte tasarımlanmış, çalışmalar tamamlanmış olup, ulaşıma açılmıştır.

İzmir-Ankara asfaltı üzerinde bulunan Hamdi Dalan Sağlık Sitesinin bulunduğu kavşak düzenlemesi tamamlanmış olup, trafiğe açılmıştır.

Sanayi alanında İlçemiz Ege Bölgesinin ve İzmir'in lokomotifi durumundadır.200 civarında büyük ve küçük sanayi ve üretim kuruluşu, İzmir de mevcut olan 6 sanayi sitesinin 4 tanesi ilçemiz hudutları içersinde bulunmaktadır. Evka-3 ve Evka-4 toplu konut alanları ki buralarda tamamen bitmiş ve sahiplerine teslim edilmiş 7.500 konut bulunmaktadır. Ayrıca bu bölgelereek olarakyeni konutların da yapılmasıyla İlçemizin önemli yerleşim alanları oluşturulmaktadır.

İzmir Kent bütünü içinde Metronun, Bornova Merkez ve Otogar bağlantısı çalışmaları hızlandırılmalı, Bornova ilçe sınırları içinde kamuya terkleri sağlanmış ulaşım ana arterlerinin İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımına hız verilmelidir.

İlçemiz Mahalleleri Nüfus Dağılımı