Bosna Hersek'te Meydana gelen Sel felaketinden sonra, İzmir Boşnaklar Derneği ve Bursa Balkan Kadınlar Derneği'nin hazırlamış olduğu Uluslar arası ''Sel ile Giden Umutlar, Bilgi ile Yeşerecek'' Sosyal dayanışma projesi ile ; Bosna Hersek'te selden zarar gören Boşnak Çocuklara Bilgisayar sınıfı laboratuarları kurulması açılış programları için Bosna Hersek'e hareket edildi. Açılış Törenlerine Bornova Kaymakamı Dr. Kadri Canan ve eşi Hikmet Canan, Dünya Boşnaklar Kongresi Genel Sekreteri Tarik Kurbegoviç ve heyeti, Bursa Yıldırım Belediyesi Meclis üyeleri, Bornova Belediyesi Meclis üyeleri, İzmirli Boşnaklar Derneği Yön.Kur. Başkanı Hamza Yavuz, Bursa Balkan Kadınlar Derneği Başkanı Hayriye Kosova katıldı. Programa çok sayıda basın kuruluşu da katıldı.

12 Şubat 2015 tarihinde Türkiye'den gelen heyeti T.C. Bosna Hersek Büyükelçiliğini ziyaret etti. Büyükelçi Cihad Erginay Türkiye'den Bosna Hersek'teki Boşnak çocuklar için yapılan ve Bosna Hersek'te bu alanda bir ilke imza atan anlamlı projeye emek veren herkese teşekkürlerin iletti. Heyet toplu halde Bosna Hersek'te Mostar, Balagaj Alperenler Tekkesi ve Zdravı Voda ziyaretlerinde bulundu. Güzergahta bir çok Boşnak ile söyleşi yapan heyete büyük ilgi ve sevgi gösterildi.

13 Şubat 2015 tarihinde, protokol heyeti, Bosna Hersek'te bulunan Türk Barış gücü Askerleri ile Zavidovici Belediye Başkanı Suad Ömeraseviç, Okul müdürü Midhat Mujonoviç, Okul öğretmenleri, öğrenciler ve Zavidovici halkının katılımı ile Zavidovici Kovaci İlkokulundaki açılışı gerçekleştirmiştir. Program Türkiye ve Bosna Hersek Milli marşları ile başladı. Ardından Okul müdürü Midhat Mujonoviç, İzmirli Boşnaklar Derneği Başkanı Hamza Yavuz konuşmalarını yaptı: ''10 Temmuz 2014 tarihinde selden zarar gören Boşnak çocuklara yaptığımız, kıyafet hediye yardımlarından sonra, sizlere söz vermiştik.Sizleriz sel ile giden umutlarını, sizlere geri kazandırmak amacıyla bilgisayar sınıfı laboratuarları kurmak istediğimiz konusunda söz vermiştik. Bugün bu bilgisayarları sizlere hediye etmekten sonsuz mutluluk duyuyoruz. Atalarımızın inanç ve kültürünü yaşayamadıkları bu topraklardan 90 yıl önce göç etmelerine rağmen kalbimizin bir yarısı ana vatan Türkiye için atarken diğer yarısı Bosna herek için atmaktadır.Türkiye ve Bosna Hersek arasındaki dostluk köprüsünün daha da sağlam olması için yeni protokoller imzalayarak, birlik ve beraberliğimizi arttırmak istiyoruz. Bu konuda bizlere destek veren ve aramızda bulunan Bornova Kaymakam'ı Sayın Dr. Kadri Canan, ve eşi Hikmet Canan'a, Bursa Yıldırım Belediyesi, Nilüfer Belediyesi, Bornova Belediyesi, işadamlarımıza ve destek veren tüm kişi ve kurumlara, ulaşım ve destekleri dolayısıyla TİKA ve THY'larına teşekkür eder, Zavidovici-Kovaci Bursa Balkan Kadınlar Derneği Bilgisayar sınıfının hayırlı olmasını dileriz.'

Konuşmanın ardından folklor ekiplerinin gösterileri yapıldı. Bursa Balkan Kadınlar Derneği konuşmasında '' Zavidoci-Kovaci ilkokul öğrencilerinin eğitim gördüğü bu okulda Derneğimizin adını taşıyan Bilgisayar sınıfı laboratuvar'ında yaşatılması, Bursa Balkan Kadınlar Derneği ve Balkan Bayanları için en önemli projelerimiz olarak değerlendiriyoruz. Ayrıca Zavidovici Kadınlar Derneği ile Kardeş Dernek olmamız bizler için çok anlamlıdır. Derneğimizin adını taşıyan Bilgisayar sınıfının hayırlara vesile olmasını dileriz. Yıldırım Belediye Meclis Üyesi ve Bornova Belediye Meclis üyesi görüşlerini belirtti. Saz ile Sevdalinka ile devam edildi. Programda bir konuşma yapan Bornova Kaymakamı Dr. Kadri Canan ''Osmanlı devlet'nin torunları olarak bir arada yaşarken göçler ile yaşanan bu ayrılıktan sonra bu anlamlı proje için burada bir araya gelmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Türkiye ve Bosna Hersek arasındaki kardeşlik duyguları, Derneklerimizin, Türkiye'den eğitim alanında yapılan ilk proje olması açısından büyük önem taşımaktadır. Sizlere hediye edilen bilgisayarlar ile eğitim alacak Boşnak çocuklarımız ileriki hayatlarında birlik-beraberlik ve kardeşlik duygularını en üst seviyelere çıkaracaklarından eminim. Bu yardımlar sizlere olan sevgimizin küçük bir örneği olup, daha sonrada yapılacak projelerle ile daha da iyi projelerde birlikte olmayı amaçlıyoruz. Bu eğitim yuvasının hepimize hayırlı olmasını dileriz.'' dedi.

Protokol heyeti daha sonra, Zavidovici Belediyesine geçtiler. Belediye Başkanı Suad Ömeraseviç Türkiye'den gelen misafirleri karşıladı. Belediye başkanı heyetimize Zavidovici hakkında önemli bilgiler sundu. Sorunlar ve talepler konusunda dilek ve temennilerini belirtti. Türkiye adına protokol Başkanı Bornova Kaymakamı Dr. Kadri CANAN yapılan proje çalışmasını ve ileriye yönelik çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Zavidovici Belediyesi ile İzmir ve çevresinde bir ilçe belediyemiz ile kardeş şehir ön protokolunu İzmirli Boşnaklar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ile Zavidovici Belediye Başkanı Suad Ömeraseviç imzaladılar. Protokole göre bahar aylarında gerçek protokol için bir heyet Türkiye'ye gelecek ve imzalar atılacak.

14 Şubat 2015 tarihinde, Kalesija'daki Bilgisayar Laboratuvarı sınıfı hazırlıkları için heyetimiz, Kalesija Memici ilkokuluna ulaşıldı. Memici okulu salonunda hazırlanan programa geçen heyeti Kalesija halkı bağrına basarcasına ilgi ile karşıladı.Yapılan resmi açılıştan sonra, Kalesija Kuran kursu öğrencilerini hazırlamış olduğu programın ve Kalesija Memici okul öğrencilerinin Folklor ve Sevdalinka gösterilerinden sonra, Bornova Kaymakamı Dr. Kadri CANAN ''Kalesija halkının göstermiş olduğu sevgi dolu karşılamaları burada gerçek bir kardeşliğin temellerinin 100 yıllar öncesinden gelmektedir. Belki şimdi ayrı ülkelerin toprak parçalarında yaşıyor olabiliriz. Ancak hepimiz aynı dilekler ile geleceğe umutla bakıyoruz. Derneklerimizin ve katkı sunanların gerçekleştirmiş olduğu bu proje ile eğitim alanında çocuklarımıza umut olmanın onurunu yaşıyoruz. Hepimize hayırlı olsun'' dediler. Salon programından ardından, Bornova Kaymakamı Dr. Kadri CANAN ve Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali isimlerini taşıyan Bilgisayar sınıfı laboratuarı adlarını taşıyan sınıfın kurdelası törenle kesildi. Bilgisayar sınıfları incelendi.

15 Şubat 2015 tarihinde Bosna Hersek'de, Avrupa'da yaşanan en büyük soykırımın yaşandığı Srebrenica'daki ilk okula varıldı. Srebrenica Belediye Başkanı Camil Durakoviç'in Belediye binasında karşıladığı Türkiye heyeti ile karşılıklı değerlendirmeler yapıldı. Belediye Başkanı Camil Durakoviç ve İzmirli Boşnaklar Derneği arasında Kardeş şehir ön protokolü imzalandı. Heyet daha sonra Zavidovivi Potacari ilkokuluna geçti. Okul müdürü ve yardımcısı Amela Hadzic, okul öğrencileri, velileri ve Srebrenica halkı Türk heyetini yolda karşıladı. Açılış törenlerinde Boşnakça açılış konuşmasında İzmirli Boşnaklar Derneği Yön. Kur Başkanı Hamza Yavuz '' Srebrenica'da çocukların geleceğe umutla bakmasını amaçladık.Srebrenica'ya 3 yıldan beri geldiklerini fakat sadece yaşanan soykırım ve acılar için gelmemizin yanında, çocuklara umut olacak bu prohe ile Srebrenica'da olmanın huzurunu yaşıyoruz. Derneğimizin adını taşıyan, İzmirli Boşnaklar Derneği Bilgisayar sınıfı adının Srebrenica'da yaşatılması bizler için büyük bir onurdur. Projelerimiz bundan sonrada devam edecektir.'' Okul müdürünün konuşmasında Bosna Hersek'te yapılan ve çocuklarımıza verilen değeri anlatan bu proje için teşekkürlerimizi sunarız, Bornova Kaymakamı Dr. Kadri Canan, Sevgililer gününde çocuklarımıza yönelik eğitim alanında yapılan bu bilgisayar sınıfı sevgi dolu ve barışın teminatı olmasını dileriz. Türkiye ve Bosna Hersek arasında sevgi ve kardeşlik projeleri aramızda bağlar ile ilelebet devam edecektir. Sevgililer gününüz kutlu olsun'' dedi. Belediye Başkanı Camil Durakoviç ve Bornova Kaymakamı Dr. Kadri CANAN, İzmirli Boşnaklar Derneği Bilgisayar sınıfı Laboratuvarının açılış kurdelasını kestiler.

Türkiye'den STK'lar düzeyinde başarı ile gerçekleşen, Selden zarar gören Boşnak çocukları çok mutlu eden, Türkiye ve Bosna Hersek arasındaki yeni umutlara ve kardeşlik duygularının güçlenmesine vesile olan sosyal yardımlaşma projesi başarı ile tamamlanmıştır. Yapılan yeni protokoller ile Kardeş şehir ve Kardeş dernek protokollerinin imzalanmış olması bu projenin devamlılığı açısından büyük önem taşımaktadır.