İzmir Manisalılar Derneği, Bostanlı Vilayet Evi'nde düzenlediği "Dostluk ve İstişare" kahvaltısında Manisalıları bir araya getirdi. Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Bornova Kaymakamı Dr. Kadri CANAN,Kırkağaç Belediye Başkanı Yaşar İsmail Gedüz, AK Parti Balçova İlçe Başkanı Evrim Özen, Prof. Dr. Cüneyt Hoşçoşkun, İş Adamı Adem Seçilmiş, Almanya Manisalılar Dernek Başkanı Ali Gültekin ve çok sayıda mevcut dernek başkanları, dernek üyeleri katıldı.

Kahvaltı'da, Manisalılar Derneği tarafından yapılacak projelerin belirlenip dernek üyelerinin birbirlerini daha yakından tanıması amaçlanırken yepyeni projeler ve sosyal aktiviteler yapılacağının sinyalleri verildi.

İzmir Manisalılar Derneği Başkanı Halit Oran, 2015 yılında dernek olarak proje atılımında bulunacaklarını belirterek, "İzmir'de yaşayan 200 binin üzerinde Manisalı artık projeleriyle kente katkıda bulunacak" dedi. Başkan Oran, konuşmasında önemli mesajlar verdi. Oran, dernekçiliğin lokallerde oyun oynamak olmadığını belirterek, "Biz Manisa'lılar Dernekçiliği oyun oynanan yerler değil, Kültür ve eğitim yerleri olarak yapmak için birlik ve beraberliğimizi daha çok pekiştirmek amacıyla yürütüyoruz. Derneklerimizde proje üretmek amacımız. Her zaman üretken olmuş,tüketen değiliz. Önümüzdeki günlerde bu birlikteliğimiz dahada güçlenecektir. 2012 yılında kurulan derneğimiz İzmir'de yaşayan 200 binin üzerinde Manisalı'yı temsil ediyor. Bu rakam bize İzmir'in en çok Manisa'dan göç aldığını gösteriyor. 2015 yılı İzmir'de yaşayan Manisalılar için proje yılı olacak. Bunun için de İzmir'de yaşayan tüm Manisalıların katkılarını bekliyoruz. Amacımız el birliği ile Manisa kültürünü İzmir'de de yaşatarak kentin sorunlarına katkı koymak ' diye konuştu.

Buluşmaya katılan Manisa Valisi Erdoğan BEKTAŞ ise konuşmasında 2 kenti kıyaslayarak, "Genelde İzmir'den Manisa'ya gelen yatırımcının amacının daha yüksek teşvikten faydalanmak olduğu söylenir. Ben özellikle İzmir'den fabrikasını, atölyesini taşıyanlar ile görüştüm. Bana Manisa'ya gelme nedenlerinin bir tanesinin teşvik olabileceğinin ancak asıl nedeninin İzmir'deki sıkışmışlıktan kurtulmak olduğunu söylediler. İzmir'de büyüme şansı yok. Manisa'ya gelen yatırımcı ise her anlamda gelişiyor. Bu yüzden sanayiciler için Manisa her daim cazip halde olacak" dedi. Beştaş, Manisa'nın gelişmesinde sanayideki yüksek teknoloji yatırımlarının etkisi olduğunu, İzmir'in gelişmesi için de aynı yolun izlenebileceğini belirtti.

2013 yılında sadece Bornova'da 39 bin Manisalının yaşadığını belirten Kaymakam Dr. Kadri CANAN da "İzmir'de Manisalıların önemli bir ağırlığı var. Birliktelik de sağlanırsa ciddi ses getirir" dedi.