Kaymakam Dr. Kadri CANAN, Bornova Sosyal Yaşam ve Kent Kültürünü Yaşatma Derneği'nin (BOYAD) toplantısına katıldı. İlçemizde Colo Cafe'de düzenlenen toplantıya İzmir Valisi Mustafa TOPRAK, BOYAD Başkanı Hasan Yerakar, Orkide Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Küçükbay, Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Murat Barkan, Eski Bornova Belediye Başkanı Prof.Dr. Kamil Okyay Sındır, BOYAD Kurucu Başkanı Metin Aztekin, BOYAD Eski Başkanı Osman Kebapçı, Ege Otomotiv Derneği Başkanı Mustafa İduğ, BMC Genel Koordinatörü Cemal Öztürk ,çok sayıda işadamı ve siyasetçi katıldı.

TAŞIYALIM AMA NASIL TAŞIYALIM?

Bornovalıların sorunlarını ve taleplerini dinleyen Vali Mustafa Toprak ise 'Ben de çimento fabrikaları kalksın diyorum. Taş ve kireç ocakları, sanayi siteleri taşınsın. Ama bu yetmiyor. Bunu nasıl kaldıracağız?' dedi. Her ülkenin ve şehrin kimliğiyle yaşadığını dile getiren Toprak, şöyle konuştu: 'Bornova da kimlikli bir şehir. O kimliği oluşturan 8 bin 500 yıllık tarih, insani değerler ve erdemlerdir. Bornova zaman içerisinde kontrolsüz ve hızlı büyümenin sorunlarını yaşıyor. Çimento fabrikası kalkınmaya, gelişmeye katkı sağlamak için kurulduğunda ülkemiz adına bir itici güçtü. İnsanlarımızın zihninde bakışlar değiştikçe, çevre bilinci oluştukça, üretme ile yaşama birlikte ele alınıyor. Çimento fabrikası kurulması gerekiyordu, kuruldu. Sanayi siteleri oluşması gerekiyordu, oluştu. 100 yıllık, 200 yıllık planlar yapsaydık bugün fabrikaların şehir içinde kalma sorununu konuşmayacaktık. Bunu başaramadık. Toplumun reflekslerinin, hızının gerisinde kaldık.'

BELKAHVEDEN BAKTIĞIMDA…

Belkahve'den İzmir'e girdiğinde farklı bir manzarka ile karşılaştığını belirten Toprak, 'Belkahve'den baktığımda 'bu şehir nedir, İzmir'e mi giriyorum?' diyorum. Filmlerde duman çıkan bir yere mi giriyorum? Şehre girerken bizi çimento fabrikasının yarattığı olumsuzluk karşılıyor. Çimento fabrikaları önemli bir katkı sağlıyor mu evet. Şehrin içinde kalıyor mu evet. Zaman içinde bir başka yere taşıyabiliriz. Bu noktada el birliği ile merkezi ve yerel yönetimle beraber sizlerin çabası önemli. Ben de çimento fabrikaları kalksın diyorum. Ama bu yetmiyor. Bunu nasıl kaldıracağız? Taş ocakları ve kireç ocaklarının taşınması, sanayi bölgelerin de taşınması gerektiğini düşünüyoruz' dedi.

İKİNCİYİZ AMA İŞSİZLİK…

İzmir'in en hızlı gelişen şehirler kategorisinde ikinci olduğunu dile getiren Toprak, 'Bu bir onur ama bu gelişme neye dayanıyor? Neden kaynaklanıyor bu hızlı büyüme? İşsizlik oranımız yüzde 15.4. Dünyanın ikincisiyiz ama. Yüksek katma değerli büyümeyi sağlamalıyız. Büyüme sağlıklı ve nitelikli olmalı' dedi. Bornova Kültür Merkezi'nin ihale sürecinin devam ettiğini, İl Yatırım Koordinasyon Kurulu'na ödenek geleceğini belirten Toprak, Paterson Köşkü konusunda da Büyükşehir, Kültür Bakanlığı ile ortak bir çözüm bulunabileceğini ifade etti.