07/01/2015 tarihinde Kaymakamlığımızda Uyuşturucu Madde Bağımlılığı ile Mücadele konusunda toplantı gerçekleştirildi. Kaymakamlığımızda geniş katılımla düzenlenen toplantıya, başta Kaymakam Dr. Kadri CANAN olmak üzere İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mehmet Nil HIDIR, İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube Müdürlüğü, İlçe Jandarma Komutanlığı, İlçe Emniyet Müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, İlçe Müftülüğü, İlçe Sağlık Müdürlüğü, İlçe Toplum Sağlığı Merkezi, Mahalle Muhtarları, İlçemizde bulunan okul müdürleri ve Bornova Rehberlik ve Araştırma Merkezi katıldı.

Kaymakam Dr. Kadri CANAN ve İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mehmet Nil HIDIRI'ın açılış konuşmalarının ardından her katılımcı açık kürsü şeklinde konu ile ilgili fikir, görüş ve önerilerini belirtti.

Açılış konuşmasında Kaymakam Dr. Kadri CANAN, 2015 yılını Bornovada UYUŞTURUCU MADDE BAĞIMLILIĞI İLE MÜCADELE YILI olarak ilan etti. Kaymakam CANAN, 'Türkiyede olduğu gibi İlçemizde de uyuşturucu bağımlılığı ile iligli problemin her geçen gün arttığını görüyoruz. İlçemiz 500000 nüfusa sahip, 3 Üniversitenin bulunduğu Sivil Toplum Kuruluşları, Sanayi ve İşçi Kesiminin bulunduğu; gerek Balkan gerek doğu ve güneydoğu bölgelerinden göç alan, farklı mezhep grupları ve inanç gruplarının olduğu demografik yapıya yaygın sahip bir İlçe. İşsizlik ve parçalanmış ailelerde hızlı bir şekilde özellikle ergenlik çağındaki çocuklarda uyuşturucu bağımlılığının arttığını görüyoruz.' dedi.

Çocuklar Bizim Çocuklarımız

İlçemizin çeşitli semtlerinde her an her yerde olabilen tehlikeli bir konu olduğuna değinen Kaymakam CANAN, 'Çocuklar bizim çocuklarımız, çocukların geleceğe hazırlanırken, en sağlıklı ortamda yaşayacakları güzel, huzurlu ve güvenli ortamı sağlamak Kamu görevlileri olarak bizim görevimiz. Hükümetlerin Karar almaları bu mücadele ile ilgili yeterli değil, alınan bu kararların yerelde en etkin ve verimli bir şekilde uygulanması gerekmektedir.' dedi.

Toplantıya çağırılan kişilerin özenle seçildiğini belirten Kaymakam CANAN, bugünkü toplantının bir başlangıç çalışması olduğunu ve bu projenin sadece buradaki katılımcılarla değil, kapsamın genişletilerek projenin sürdürüleceğini belirtti.

Kaymakam Dr. Kadri CANAN, sözlerine şöyle devam etti: 'Projenin sahibi Bornova Halkıdır. Bizler sadece Kamusal görevimiz gereği projenin uygulayıcısı ve yöneticisiyiz, bu nedenle tüm Bornova Halkını dahil edecek şekilde ilgili Sivil Toplum Kuruluşları, Esnaf Odaları, okul aile birlikleri, sanat ve spor camiası ve ilgili Kamu Kuruluşlarından oluşan geniş katılımlı çalışmanın önümüzdeki günlerde 2. Toplantısı yapılacaktır. Bugünkü toplantıdan sonra İlçe Yönetim Kurulu ve alt komisyonlar oluşturulacak. İlçedeki risk durumu tespiti yapılacak ve bu mücadele kapsamında yapılacak alt faaliyetler belirlenecek; bu amaçlar doğrultusunda geniş katılımlı 2. bir toplantıyı önümüzdeki günlerde gerçekleştireceğiz.'