İZKA tarafından desteklenen "Toplum için Teknik Eğitim ve Kadın İstihdamının Desteklenmesi" projesi kapsamında Ege Üniversitesi Ege Meslek Yüksekokulu Mekatronik Programı bünyesinde kurulan; Hidrolik ve Pnömatik Laboratuvarı, Otomasyon ve Robotik Laboratuvarı, Proses Kontrol ve Ölçme Laboratuvarlarının açılış töreni İzmir Valisi Mustafa TOPRAK ve Kaymakam Dr. Kadri CANAN'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Ege Meslek Yüksekokulunda düzenlenen açılış törenine, İzmir Valisi Mustafa Toprak,Bornova Kaymakamı Dr. Kadri CANAN,Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu ve Sınıf Okulları Komutanı Tuğgeneral Ahmet Cural, Ege Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Hasan Semih Güneş, Cummins Filtrasyon Fabrika Müdürü Kenan Kolday , Cummins Kurumsal Sorumluluk ve Planlama Yöneticisi Mary T. Chandler, Schneider Electric Manisa Fabrika Müdürü Kemal Sanbay, Ege Üniversitesi Senato Üyeleri ve basın mensupları katıldı.

Proje bütçesi 1.386.000. lira olup proje kapsamında oluşturulan alt yapı ile iş gücü piyasasının ihtiyacı olan mesleki beceri ve yeteneklere sahip mekatronik teknikerlerinin yetiştirilmesi hedeflenmektedir. Bu kapsamda programa %50 oranında ÖSYM yerleştirmeleri ile kız öğrenci kontenjanı sağlanmaktadır. Projenin yaşama geçmesinde üniversite-sanayi işbirliğine önem verilmekte; yetişen öğrencilerin staj sürecinde, mezuniyet sonrasında ve işe yerleştirilme aşamasında, sektör tarafından tanınırlığının sağlanması hedeflenmektedir.

Projede Cummins Filtration ve ortakları, proje ortağı olarak yer almıştır. Projede; Hidrolik ve Pnömatik Laboratuvarı, Otomasyon ve Robotik Laboratuvarı, Proses Kontrol ve Ölçme Laboratuvarı oluşturulmuştur.