Türkiye Kick Boks Federasyonu Başkanı ve yakın zamanda kısa adı WAKO olan Dünya Kickboks Organizasyonları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığına getirilen Salim Kayıcı İzmir'e geldi. 26 Mayıs - 3 Haziran tarihleri arasında İzmir'de yapılacak olan Türkiye Büyükler ve Gençler Ferdi Kick Boks Şampiyonası için gelen Kayıcı ve Türkiye Kick Boks Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeleri Orhan Ayhan, Ömer Aydın, Doğan Bulgun, Vecdi Ayça, Zeki Aytekin, Hüseyin Şahbaz, Salih Gümüş, Ahmet Ataşçı ve Abdullah Ataşçı Bornova Kaymakamı Dr. Kadri Canan'ı ziyaret etti. Aynı zamanda Türkiye Kick Boks Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi olan Kaymakam Canan 'Dünyada kick boksa yön veren başkanın bir Türk'ün olması ülkemiz ve spor camiamız adına şeref ve gurur verici bir tablo.' dedi.
Kaymakam Canan tarafından Bornova çarşısı da gezdirilen heyet Ağam Baklavaları'nda mola verdi. Dondurmalı baklavalarından ardından yapılan baklava tadındaki sohbette de ağırlıklı konu spor oldu.
Kick Boks'un tarihsel olarak Karate, Thai Boks (Tayland Boksu) ve batı boksu sporlarından geliştirilmiş, genellikle kendini savunma amacıyla, tekme ve yumruğa dayalı ayakta yapılan bir dövüş sporu olduğunu hatırlatan Kayıcı 'Kick Boksun temelleri Asya'da 2000 yıl öncelerine kadar uzanmaktadır. Kick Boks bir çok uluslararası kuruluş tarafından temsil edilmektedir. Ancak, en büyük Federasyonların başında WAKO (Dünya Kickboks Organizasyonları Birliği) gelmektedir. Bugün WAKO 5 kıtada 110 milletten oluşmaktadır ve büyük çoğunlukla WAKO en güçlü en iyi Ulusal Kick Boks Organizayonlarını birleştirici görev üstlenmektedir. WAKO'ya şu anda 88 Ulusal Federasyon üyedir bu federasyonlar resmi olarak kendi ulusal olimpik komiteleri veya en yüksek devlet spor otoriteleri tarafından tanınmaktadır.' dedi.

TÜRKİYE'DE KİCK BOKS
Ülkemizde Kick Boks 1980 yılından itibaren bazı salonlarda gayri resmi olarak ders verilmeye başlandığını belirten Kayıcı 'Federasyonumuz, 1994 ile 2006 yılları arasında IAKSA (Uluslararası Amatör Kick Boks Spor Birliği)'ya, 2006 yılından itibaren de WAKO (Dünya Kick Boks Organizasyonları Birliği)'ya üye olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. 3289 sayılı Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri hakkındaki kanun ile 6215 sayılı kanunla yetki ve sorumlulukları yeniden düzenlenerek Federasyonumuz Bağımsız Spor Federasyonu statüsünü alınmıştır.' dedi.