Girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmak ve başarılı işletmelerin kurulmasını sağlamak amacı ile Bornova Kaymakamlığı,KOSGEB ve İŞKUR ortak işbirliği içerisinde oluşturulan Girişimcilik Destek Programını tamamlayan kadın kursiyerler sertifikalarını aldı.

Altındağ Çıraklık Eğitim Merkezi'nde verilen eğitimleri tamamlayan adaylar için yine aynı merkezde düzenlenen törene Bornova Kaymakamı Dr. Kadri CANAN, Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadir KADIOĞLU, KOSGEB İzmir İl Müdürü Mustafa ÇANAKÇI, İşkur İzmir İl Müdürü Kadri KANAK, İzmir Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Oktay ÜŞÜMEZ katıldı.

Kendi iş fikirlerini hayata geçirebilmek için kurs programını dahil olup kursu başarıyla tamamlayan kadın girişimcileri kutlayarak söze başlayan Bornova Kaymakamı Dr. Kadri CANAN 'Burada güzel hayırlı bir iş için bir araya geldik.Öncelikle burada ki girişimci adaylarımızı kutluyorum' dedi.

Kaymakam CANAN konuşmasını şöyle sürdürdü. 'Biz Bornova Kaymakamlığı olarak bize iş için ya da maddi yardımda bulunmamız için gelen kişilere yardımcı olmak konusunda daha kalıcı ve doğru çözümler üretmenin yolunu aradık.Çünkü kısa vadeli çözümler sorunları kökten halledemezdi. Bu bağlamda insanlarımıza yardımcı yolunda onlara balık vermek yerine onlara balık tutmayı öğretelim istedik. Bu noktada KOSGEB İzmir İl Müdürlüğü, İşkur İzmir İl Müdürlüğü ve Bornova Kaymakamlığı olarak ortak bir çalışma içerisinde yer aldık. Çalışmalarımız dahilinde kurslar açıldı ve bu kurslara katılan girişimci adayı arkadaşlarımıza teknik ve teorik eğitimler verildi. Bu eğitimlerin girişimci arkadaşlarımızı sektörde ve alanlarında onları ileriye taşımasını, onlara bilgi ve donanım kazandırmasını hedefledik.Şimdi arkadaşlarımız eğitimlerini tamamladı.Hepsinin iş hayatında başarıyı yakalayacaklarına kuşkum yok.Kendilerine başarılar diliyorum 'dedi.

Adayların iş hayatında karşılaşabilecekleri sorunlarda da arkalarında olduklarını sözlerine ekleyen Canan KOSGEB İzmir İl Müdürü'nden de Bornova'ya pozitif ayrımcılık talebinde bulundu. İzmir Güney Hizmet Merkezi Müdürü Mustafa Çanakçı ise Bornova'nın İzmir'in en büyük ve en çok göç alan ilçesi olduğunu, Bornova'da daha fazla kurs açma yolunda İşkur, Halk Eğitim ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfıyla işbirliğine gideceklerinin altını çizdi.