Bornova Kaymakamlığı, İŞKUR ve KOSGEB işbirliği ile girişimcilik kursu açıldı. Bornova Mesleki Eğitim Merkezinde açılan kurs 20 kursiyer ile birlikte eğitimlere başladı.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi, girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmak ve girişimcileri iş planı kavramı ile tanıştırarak başarılı işletmelerin kurulmasını sağlamak amacı ile veriliyor. Eğitim sonunda girişimci adaylarının kendi iş fikirlerine yönelik iş planlarını hazırlayabilecek bilgi ve deneyimi kazanmaları hedefleniyor.Girişimcilik Destek Programı kapsamında Yeni Girişimci Desteği alınabilmesi için Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılmak ve başarılı olmak ön şartlardan biridir.

Bornovada ikamet eden vatandaşlarımızın bu hizmetlerden yararlanabilmesi için öncelikle Bornova Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlüğüne başvurmaları gerekiyor. Mülakattan geçen adaylar eğitimlere katılmaya hak kazanıyor.

Eğitimlerde girişimcilik, iş planı hazırlama ve işletme dersleri verilmektedir. 70 Saatlik eğitimler ücretsiz gerçekleştirilmekte olup, eğitim süresi boyunca Sigortası olmayan katılımcılara İŞKUR tarafından günlük 20 TL harcırah verilmektedir.

Bu dersleri alan girişimciler, KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sertifikası alıp, hibe şeklinde verilen 30.000 TL'lik ve faizsiz 70.000 TL'lik geri ödemeli destekten de yararlanabilecekler.

25 Mart 2015 tarihinde kursu ziyaret eden Kaymakam Dr. Kadri CANAN, Bornova Mesleki Eğitim Merkezine iş gücü desteği ve maddi destek sağlayan hayırseverlere Merkezin hazırlamış olduğu Teşekkür Belgelerini verdi.

Bornova Mesleki Eğitim Merkezinin ardından Kaymakam Dr. Kadri CANAN ve beraberindeki heyet, Bornova Güzelcan Kardeşler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Yaşlı ve Hasta Bakım kursunu ziyaret etti.


Bornova Kaymakamlığı, Bornova Sosyal Yardımlaşma ve Dayanaışma Vakfı Başkanlığı, İŞKUR, Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bornova İlçe Sağlık Müdürlüğünün işbirliğiyle düzenenlenen kursta 580 saatlik eğitim verilmektedir.Kurs süresince, günlük 20 TL yol harcırahı, iş kazası ve meslek hastalığı sigortası ile Genel Sağlık Sigortası İŞKUR tarafından karşılanmaktadır.

Bornova Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlüğünden yardım alan iş sahibi olmayan vatandaşların katıldığı kurs; hasta ve yaşlı hizmetleri sektöründe istihdam edilecek hasta bakımı ve yaşlı hizmetleri elemanları yetiştirmek üzere hazırlanmış bir içeriğe sahip. Kursun genel amacı; kişilerin hasta veya yaşlılık süresi içerisinde de kaliteli bir hayat sürdürmesine yardımcı olacak elemanlar yetiştirmektir. Mesleğin gerektirdiği yeterlikleri kazanan kursiyerler Hasta ve Yaşlı Hizmetleri sektöründe Bakımevleri, Evde bakım, Hastaneler, Geronto-psikiyatri klinikler ve Huzurevlerinde iş sahibi olabilme imkanına kavuşabilmektedirler.

Bornovada göreve geldiği günden beri bu ve buna benzer pek çok projeye imza atan Kaymakam Dr. Kadri CANAN, kursiyerlere gerekli olanakların sağlanması ve kurslarını başarıyla bitirip iş sahibi olmaları konusunda da elinden geleni yapacağını belirtti. Projelerden duyduğu memnuniyeti dile getiren CANAN, bu projelerin daha çok yaygınlaşması gerektiğini belirtti.