Bornova Halk Eğitimi Merkezi(BORHEM) 3-6 yaş Aile Eğitimi Kursu Sertifikaları, İlçemiz okullarından Hilal Necmiye Hüsnü Ataberk Ortaokulunda verildi. Aile Eğitimi Sertifika töreninde BORHEM Müdürü Barış Derse, 'Birçok veli çocuklarıyla yaşamış oldukları sorunları bu eğitim sayesinde aştıklarını ifade etti. Bu tarz güzel dönüşlerden dolayı önümüzdeki dönemlerde bu eğitimlerin daha da yaygınlaştırılmasını sağlayacağız.' dedi.

BORHEM kurslarından biri olan, öğretmen Filiz Tekgül'ün eğitim verdiği Aile Eğitimi Kursiyerleri sertifikalarını aldı. Onlar artık eğitimli birer anne oldu. Hilal Necmiye Hüsnü Ataberk Ortaokulunda yapılan törene Bornova Kaymakamı Dr. Kadri Canan ve Milli Eğitim Müdürü Kadir Kadıoğlu da katıldı. Sertifika töreni Okul Müdürü Ziya Türker'in açılış konuşması ile başladı. Türker, 'Eğitimli bir toplum istiyorsanız önce anneleri eğiteceksiniz. Anneleri eğittiğiniz zaman bütün toplumu eğitmiş olursunuz. Bir atasözümüz de var 'Yuvayı dişi kuş yapar' diye, çocuklar yuvada annelerinden ne görürse onları yaparlar. O yüzden bu seminer çok önemliydi. Filiz hocamıza ayrıca teşekkür ederim. Burada Müdür yardımcılığının yanı sıra bazen okul saatleri dışında kurs verdi çok güzel bir iş çıkardı. Halk Eğitim Müdürümüz Barış Bey'e çok teşekkür ediyorum. Hafta içi veya hafta sonu olsun geldi bize moral verdi. İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Kadir Kadıoğlu her zaman yanımızdaydı. Kaymakam Bey'e çok teşekkür ediyoruz desteklerinden dolayı. Bu işin şöyle güzel bir yanı var biz bir adım atarken idari amirlerimiz hep yanımızdaydı. O yüzden hepinize tekrardan çok teşekkür ediyorum' şeklinde konuştu.

Sertifika törenine katılanları selamlayan Barış Derse, 'Genel olarak aile eğitimine hepimiz çok önem veriyoruz. Onların en iyi anne-baba olmaları için eğitimler veriyoruz. Bu eğitimler önce aile içi iletişimi güçlendirmek ve devamlılığını sağlamak amaçlıdır. Bu amaçla biz de Bornova Halk Eğitim Merkezi olarak yerelde 5 eğitmenimizle 2014-2015 eğitim-öğretim yılında 16 kurs açarak toplamda 323 kişiye eğitim verdik. Bu eğitimler süresinde ben de zaman zaman kurslarımızı ziyaret ettim. Kursiyerlerimizle sohbet ettim. Onlardan eğitimin amacına ulaşıp ulaşmadığına dair bilgiler almak istedim çok olumlu şeyler duydum. Birçok veli çocuklarıyla yaşamış oldukları sorunları bu eğitim sayesinde aştıklarını ifade etti. Bu tarz güzel dönüşlerden dolayı önümüzdeki dönemlerde bu eğitimlerin daha da yaygınlaştırılmasını sağlayacağız. Büyük emeği olan Filiz Hocama, okulda bu kursa büyük önem veren Ziya Hocama çok teşekkür ediyorum. Bugün 22 arkadaşımız belge almaya hak kazandı. Hayırlı olsun belgeleriniz, inşallah işinize yarar, saygılar sunuyorum' diyerek konuşmasını sonlandırdı.

3-6 yaş Aile Eğitiminde Kursiyerler, 210 saat, 14 oturum, ev ziyaretleri, çem uygulamaları, aile etkinlikleri, tiyatro, eski oyun ve oyuncakları işleyerek hem çocukluklarına geri dönüyor hem de onları daha iyi anlıyorlar. Sertifika Töreni Etkinliği açılış konuşmaların ardından kursun işleyişi slayt eşliğinde gösterildi. Daha sonra kursiyerlerin duygu ve düşüncelerini anlatan videolar seyredildi. Kursiyerlerin hazırladığı Aile içi şiddet konulu tiyatro gösteri katılımcılar tarafından çok beğenildi. Tiyatro, hem güldürdü hem düşündürdü. BORHEM Genel Sergisinde sahne alan aynı zamanda TRT Haber sayesinde tüm Türkiye'nin tanıdığı Bir İçim Su Ritim Grubu damacanalarla mini bir gösteri sundu. Daha Sonra Kursiyerlerin çocuğuna yazdığı mektup ve duygularını anlattığı bir şiir okundu.

Tüm gösterilerin ardından sertifikalar; Kaymakam, Milli Eğitim Müdürü, Halk Eğitim Müdürü, Hilal Necmiye Hüsnü Ataberk Ortaokul Müdürü tarafından verildi. Türkiye'nin dünyada gıbde ile bakılan bir aile yapısı olduğundan söz eden Kadıoğlu, konuşmalarına şöyle devam etti: 'Ailemizin en önemli bireyi annelerimizdir. Annelerimizin önünde saygıyla ve sevgiyle eğiliyorum. Ailemizin ne kadar önemli olduğuna dair Sayın Kaymakamımızla birlikte yaptığımız görüşmelerde konuştuk. Önümüzdeki yıl Halk Eğitim Merkezimizde evlilikten önce, evlilikle ilgili bir eğitim vermek istiyoruz. Aile yapımızı daha sağlam taşlar üzerine oturtmak için bütün evlenecek olanlara bir çalışma yapmak istiyoruz. Halk Eğitim merkezimizde şimdiden gerekli alt yapı çalışmalarını başlatıyoruz. İnşallah açılacak olan eğitim de bu eğitim gibi evlenecek olan vatandaşlarımıza faydalı bir çalışma olur.' Başarının en temel şartının iletişim olduğundan söz eden Kadri Canan, 'İletişimi iyi kuran kişilerin başarıları sürekli oluyor. Aile içi iletişim en temel olması gereken iletişimdir. Bunun nasıl bir iletişim olması gerek bunu bilmiyoruz. Çocuk-anne, çocuk-baba, ergen iletişimi nasıl olması gerek bunları bilmemiz gerekiyor. Bilmezsek tiyatroda izlediğimiz gibi aile içi şiddete dönüşecek. Bu açıdan aile Eğitimi Seminerini çok önemsiyorum. Bu eğitimi bütün vatandaşlarımızın almasını isterim. Eminim ki, aile içi huzurunuz daha da artacaktır. Aile içinde kalmayıp sosyal ilişkilerinize de büyük katkı sağlayacaktır. Okul ve Halk Eğitim Müdürümüz ayrıca kursiyer arkadaşlarımızı çok tebrik ediyorum.' dedi.

Tören sonunda Ziya Türker, Kaymakam Dr. Kadri Canan'a eşiyle çekilmiş oldukları bir fotoğrafı hediye etti.